top of page
מדרסים

מהם מדרסים?

בעבר הרחוק, אנשים בעלי בעיות רגליים שונות התקשו למצוא נעליים שיתאימו להם. מתוך כך, החלו בעלי מקצוע שונים לחפש פתרונות שיסייעו לאנשים אלה ללכת בצורה טובה יותר. עם השנים, התפתחו המחקר והטכנולוגיה בתחום - וניתן מענה גם לאנשים שסבלו ממומים ספציפיים ברגליים (כגון: פוליו, מומים מולדים ועיוותים קשים; ובהמשך - אף ל"רזולוציות קטנות", כגון: בליטות בכף רגל, או בעיות "פשוטות" יותר).


ככל שהלכה והתחזקה ההבנה אודות הדרך הנכונה לפתרון הבעיות האורתופדיות - כך גם הלך והתחזק הצורך במציאת פתרון אסתטי, שבא לידי ביטוי בנעליים אורתופדיות. באופן טבעי, הלכה והשתכללה גם מיומנות זו - והביאה לפיתוח מדרסים, המעניקים פתרון שאיננו נראה לעין - בתוך נעל קיימת.

בעשורים האחרונים, הטכנולוגיה והקדמה הביאו לפיתוח מכשירים ייעודיים, המאפשרים אבחון פרטני טוב יותר של הצרכים והבעיות השונות שיש לכל אדם באופן אינדיבידואלי. כך גם  בתחום הספורט המקצועי והחובבני.

מדרסים מתאמים בין הנעל אותה אנו נועלים לבין כף הרגל. הם מותאמים באופן מדויק למבנה כף הרגל ומתחלקים לסוגים רבים, עשויים מחומרים שונים ומגוונים, בעלי אורך חיים שונה, תכונות שונות, תועלות ואיכויות שונות.

 

למה אנו זקוקים למדרסים?

לכל אחד מבנה כף רגל ייחודי שאינו זהה לאף כף רגל אחרת. למעשה, גם לא לכף רגלינו השנייה. לעומת זאת, נעליים מיוצרות במפעל על פי

תבנית זהה וסטנדרטית.

מדרסים יכולים להוות פתרון לתיאום בין המבנה הייחודי של כף רגלינו לבין הנעליים, ובכך לתת פתרונות לבעיות שונות ומגוונות ולכאבים שונים. המדרס מקנה יציבות ועוזר לפלג את הלחץ המופעל על כפות הרגליים.

מה תפקידו של המדרס?

  • תיקון מנח כף הרגל בנעל- הזווית בה כף הרגל מונחת עשויה להשפיע על ההליכה, היציבות ועל המפרקים השונים

  • פילוג לחצים- כאשר מופעל לחץ גבוה באזור ספציפי, המדרס יכול לפזר לחצים אלו ולהפחית עומס באזורים הכואבים

  • שיפור היציבה- המדרס מקנה יציבות על ידי שמירה על מנח ניטרלי (ישר) וממלאים את אזורים בכף הרגל שאינם נתמכים על ידי הנעל

  • הורדת לחץ מפצעים קשיי ריפוי (סוכרת)- חלק מחולי הסוכרת סובלים מ"כף רגל סוכרתית" - חוסר תחושה חלקי או מלא (נוירופטיה) בכף הרגל או שזרימת הדם לכפות הרגליים ולאצבעות אינה תקינה. אי תחושה זו עשויה להוביל לסיבוכים. במצב כזה חובה לעשות מדרס. המדרס מוריד לחץ באופן משמעותי מאותו אזור, דבר היכול להציל מקטיעה.

  • בלימת זעזועים- הנעליים והמדרסים עוזרים בבלימת זעזועים על ידי חומרים ייחודיים הסופגים את הזעזוע ומגבירים את הבלימה. בכך נמנעים או לפחות נדחים כאבים שעשויים לצוץ בעתיד

 

איך מתאימים מדרסים?

תהליך התאמת המדרסים מורכב מכמה שלבים: הראשון והחשוב שבהם הוא אבחון כף הרגל והשלד כולו. לאחר מכן נלקחת מדידה של כף הרגל ולבסוף מיוצר המדרס על פי האבחון והמדידה. למידות שנלקחו יוצקים גבס וכאשר הוא מתייבש, מותחים עליו את החומרים המיועדים במכונת ואקום. לבסוף מתבצע חיתוך והתאמה של המדרס לתוך הנעליים הייעודיות

מאילו חומרים המדרס עשוי?

ישנם סוגים רבים ושונים של מדרסים, המיוצרים מחומרים בעלי תכונות שונות המאפשרות התאמת המדרס לייעודו. ישנם חומרים המהווים את בסיסו של המדרס וישנם הציפויים. החומרים השונים נבדלים זה מזה במספר מדדים ובהם מידת גמישותם או קשיחותם, בולמי זעזועים ברמות שונות, ציפויים סינתטיים, טבעיים, ציפויי עור, נוגדי זיעה ועוד רבים. החומרים קיימים בצבעים ועוביים שונים ומגוונים מאוד. הם מותאמים ללקוח על פי מבנה כף הרגל שלו, משקלו, גילו, עיסוקו, צרכיו, פעילותו הספורטיבית וסוג הנעלים שהוא נועל

  

האם יש אחריות למדרסים?

בוודאי. לכל מדרס תקופת אחריות משלו לפי אורך חייו ועמידות החומרים מהם הוא מורכב. האחריות כוללת תיקונים, החלפת ציפויים, איזונים וכל מה שנדרש על מנת לשמר אותו ולטפל בבעיה לשמה הוא נועד

 
 

כיצד מתבצעת התאמת המדרסים האישית?
אבחון: על מנת להתאים מדרסים לספורטאים העוסקים בפעילות ספורטיבית באופן אינטנסיבי - מאבחנים את הרגל בצורה מדוקדקת (ביחס למשקל, גובה, גיל, תכיפות הפעילות, סוג הנעליים ורמת הספורט המקצועי שבו עוסק הספורטאי).

מדידה: לאחר שלב האבחון, מודדים את כף הרגל באמצעות ספוג מדידה ויוצקים גבס בהתאם לתבנית הרגל שנמדדה.

 

 

 

 

 

 

 

  

                                                                    צילום: thinkstock

 

ייצור: בשלב ייצור המדרסים מוסיפים חומרים בהתאם לסוג הפעילות של הנבדק

התאמת החומרים השונים, הזוויות השונות והמדידה - הם אלה שלמעשה מהווים את הניואנסים הקטנים, שהופכים את המדרסים לאינדיבידואליים, עבור כל אחד - בהתאם למבנה גופו ובהתאם לספורט שבו הוא עוסק


נכתב ע"י רועי אגרנט -אורתוטיסט מוסמך (טכנאי נעליים אורתופדיות) ובעלים ביופיט.

 

סוגי המדרסים:

 

1. מדרס ביופיט בייסיק:

אלי בן 65. ללא שינויים מבניים דרסטיים בכף הרגל,  הולך 2-3 פעמים בשבוע כ-5 ק"מ. יש כאבים בעמידה או הליכה.

מדרס בייסיק מותאם אישית לכף הרגל ונותן מגוון פתרונות אורתופדים ומענה יעיל ומדויק יותר לכף הרגל וליציבה נכונה.

המדרס עשוי משלוש שכבות, שכבה ראשונה הינה בסיס המדרס, היא השכבה קשיחה שנותנת יציבות לכף הרגל, לאחר מכן שכבות רכות שכוללות בולם זעזועים, ובסוף צפוי המדרס שעשוי מחומר מיקרובקטריאלי שמונע מחלות עור ושומר על המדרס לאורך זמן רב.

*עמידות המדרס: לפחות שנה אך תלוי ברמת הפעילות והשימוש.

אחריות עד 12 חודשים

 

2. מדרס ביוספורט:

אביטל, שחקנית כדורסל ואדיר בן זוגה שוקל כ-90 ק"ג ורץ 4-5 פעמים בשבוע. מדרס זה יחזיק כ-1500 ק"מ עד לשפצור ראשון במידה ומרתוניסט או 2000 ק"מ במידה ורץ חובב.

מדרס ביוספורט מותאם אישית לכף הרגל ולסוג הספורט של הצרכן

המדרס עשוי מחומרים אלסטיים יותר שנועדים לתת תמיכה בפעילות מאומצת כמו כן לתת הגנה מפציעות קלאסיות שנובעות בזמן פעילות ספורטיבית כגון נקעים/שברי מאמץ/דורבן ועוד.

המדרס עשוי ממספר שכבות של חומרים שנותנים תמיכה מדויקת בכל צעד וצעד בזמן פעילות מאומצת.

*עמידות המדרס: לפחות שנתיים אך תלוי ברמת הפעילות והשימוש.

אחריות עד 12 חודשים
 

 

מדרסים עבור כדורסלנים

להבדיל מכדורגלנים - כדורסלנים קופצים יותר; ולכן, חשוב להגן על אזור החלק האחורי של הרגל והעקב. עבורם, מתאימים מדרסים מחומרים מיוחדים שבולמים את הזעזועים - ומעמידים את העקב בזווית מסוימת, שמונעת פציעות


מדרסים עבור אצנים

אצנים מקצועיים ואצני מרתון בפרט, נוטים לסבול בעיקר מבעיות ברכיים, אגן תחתון וגב – היות וזוויות קשת הרגל, משתנות בחדות לאורך הריצה בונים עבורם מדרסים ורסטיליים, שיעניקו תמיכה באזורים שבהם יש חלל וימנעו תנועות חדות תוך הקטנת שינוי הזווית של כף הרגל.


 

 

3. מדרס פרימיום:

אביחי עובד חצי יום כמרצה וחצי יום כ-ספר. דוד שלו, עמרי, טבח מקצועי ושניהם עומדים שעות רבות.

מדרס פרימיום הינו מדרס ביו-מכאני במגע חלקי והינו המדרס הכי ורסטילי (שגם מתאים לנעליים אלגנטיות/ספורטיביות ועוד וללא צורך להחלפת מידת נעליים), המדרס עשוי מחומרים הכי חדשניים שקיימים בעולם האורתופדיה בנוסף לשכבה אנטי-בקטריאלית, המדרס נותן מענה לבעיות של שלד כף הרגל ברמה המדויקת ביותר ויוצר תיקונים אורתופדים מגוונים שיכולים ליצר במדרס ביו-מכאני.

*עמידות המדרס: לפחות שלוש שנים אך תלוי ברמת הפעילות והשימוש.

אחריות עד 18 חודשים

4. פרימיום לכדורגלנים

נעלי כדורגל צרות מאוד - חלקן התחתון עשוי מפלסטיק קשיח (ולא מגומי גמיש). כתוצאה מכך - ולאור העובדה שהם מתאמנים עם הנעליים באופן תכוף ואינטנסיבי - שחקני כדורגל רבים סובלים מכאבים באזורים שונים ברגלים:
שינויים במבנה כף הרגל: הנעליים הצרות אינן מתאימות אישית לכף הרגל; כך, לאורך זמן, מאחר שהרגל רחבה יותר מהנעל - נוצרים שינויים במבנה כף הרגל.
שחיקת עצם המסרק: כריות כף הרגל הן רקמה רכה, המשמשת להגנה על עצמות מפרק הרגל (מעין בולם זעזועים טבעי). מאחר שסוליית נעלי הכדורגל קשיחה, כריות כף הרגל נדחסות אליה; ועם הזמן, נוצר דילול של הרקמה באזור הכריות, העצמות בולטות יותר - וברוב המקרים, נוצרות סטיות במפרק האחורי (טאלוס).

על מנת למנוע בעיות אלה - ולשפר את ביצועי השחקן – ביופיט בונה לכל שחקן מדרס שמתאים לו אישית, מבחינה אורטותית, תוך כדי העמדה בצורה נכונה, שתשמור על החלק האחורי - ותעניק יציבה טובה וריכוך החלק הקדמי, שיהווה בלימת זעזועים באזור המסרק.

אחריות עד 12 חודשים

biofit sport.jpg
test.jpg
midras.jpg
biofit premium.jpg
biofit basic.jpg
bottom of page