top of page

קרעים בלברום

מהם קרעי לברום בכתף?

הלברום הוא טבעת סחוסית המספקת תמיכה חיונית למפרק הכתף. הטבעת מקיפה את השקע/המכתש במפרק הכתף (הגלנואיד) ומסייעת להעמיקו ובכך לסייע בייצוב ראש עצם הזרוע (הומרוס) ומפרק הכתף בכלל. בנוסף, הלברום מהווה נקודת חיבור חשובה של גיד השריר הדו-ראשי הזרועי (הבייספס) המתחבר אליו יחד עם רצועות נוספות המקנות יציבות לכתף. בעקבות חבלה או פריקת כתף, עלול להיגרם קרע לברום בכתף ו/או ניתוק של הטבעת מהשקע/המכתש בכתף, ולהוביל לכאבים, הגבלה וחוסר יציבות.

מהן פגיעות SLAP (קרע לברום בכתף)?

פגיעות SLAP הן למעשה סוג של קרע לברום בכתף. SLAP מתייחסת למיקום הקרע ומורכבת מראשי תיבות של Superior Labrum Anterior and Posterior Tear  – קרע לברום עליון קדמי ואחורי. ישנה גם התייחסות לגיד הדו-ראשי (בייספס) המתחבר ללברום בחלקו העליון ומעורב בפגיעה. בעת שימוש מופרז בכתף או פציעה, וכתוצאה מכוחות המשיכה של גיד הבייספס על טבעת הלברום, עשויים להיגרם קרעים קדמית ואחורית לנקודת החיבור של הגיד ללברום העליון.

פגיעות אלו יכולות להיגרם משימוש יתר ותנועות מחזוריות וכן מחבלה או טראומה לכתף. מנגנונים שכיחים כוללים:

נפילות עם זרוע מושטת לפנים

פריקות כתף 

משיכה חזקה של הזרוע/כתף לאחור

שימוש יתר- בעיקר בספורט המערב הרבה תנועות מעל הראש (כדורעף, טניס, כדורסל) או אומניות לחימה וחדר כושר

מהם התסמינים בקרעי לברום ופגיעות SLAP?

תסמינים היכולים להעיד על קרע בלברום בכתף או פגיעת SLAP כוללים:

-כאבים בכתף, לרוב בחלק האחורי אך ייתכנו בכל מקום בכתף ויתרחשו בעיקר בתנועות ספציפיות כגון הרמת של הכתף מעל גובה הראש

-הגבלה בטווחי תנועה

-תחושת קליקים או נקישות בכתף

-תחושת חולשה ביחס ליד השניה 

-תחושת חוסר יציבות (שהכתף אינה במקומה או עומדת לצאת ממקומה)​

*לא בכל פגיעה יופיעו כל התסמינים ותסמינים דומים יופיעו בפגיעות כתף שונות כך שלא תמיד קל לאבחן קרע באזור זה

כיצד מאבחנים קרע בלברום כתף?

האבחנה מתבצעת על ידי שילוב בין לקיחת אנמנזה יסודית, תלונות אופייניות, הבנת מנגנון הפציעה והופעת הכאבים. הבדיקה הגופנית (הכוללת מבחנים ייעודיים וספציפיים) והדמייה ספציפית. כאשר מתעורר חשד של קרע בלברום כתף או פגיעת SLAP בכתף, לרוב יומלץ על בדיקת MRI עם הזרקת חומר ניגוד למפרק הכתף.

חשוב לזכור כי ישנן סיבות רבות לכאבים באזור הכתף ולכן אבחון קרע בלברום אינו פשוט ודורש הערכה יסודית לשלילת גורמים אחרים אפשריים לכאב.

אפשרויות הטיפול בקרע לברום בכתף

במקרים רבים הטיפול הראשוני בקרעי לברום ופגיעות SLAP יהיה פיזיותרפיה ויתבסס על מנוחה יחסית והורדת עומסים בפעילות, תרגול הדרגתי ומובנה להחזרת התפקוד לכתף הכולל הפעלת מייצבי הכתף, תרגול לפי תנועות הרלוונטיות לפציעה ועבודה על יציבות הכתף. כמו כן ניתן לשלב דיקור מערבי במקרה הצורך וחבישות ספורט.  לעיתים נדרשת זריקה לכתף (לא מומלץ לקבל זריקות קורטיזון!) ולהמשיך בשיקום תחת השפעתה. 

במידה והטיפול השמרני לא הביא לשיפור בטווח של 4-5 חודשים או בקרעים נרחבים ומורכבים, ייתכן ויידרש טיפול ניתוחי. הניתוח לרוב מתבצע בשיטה זעיר פולשנית (ארתרוסקופיה), בה מוחדרת לכתף מצלמה וכלי עבודה זעירים ויעודיים דרך חתכים זעירים בה יתפרו או ישייפו את הלברום והגידים הרלוונטים: לפי שיקול הדעת של הרופא המנתח. במידה וקיימת מעורבות של גיד הבייספס, השיקום ימשך יותר זמן. 

שיקום לאחר ניתוח קרע בלברום כתף

השיקום לאחר ניתוח לתיקון קרעי SLAP הינו ארוך וממושך.

לאחר הניתוח המטופל יושם במתלה/מקבע כתף  – לרוב למשך 3-6 שבועות. ניתוחים אלה מאופיינים בכאב לא מבוטל ותינתן המלצה למשככי כאבים לפי פרוטוקול שליטה בכאב. בשלב הראשון יינתנו הנחיות להפעלה פסיבית מבוקרת של הכתף.

פיזיותרפיה הינה חלק משמעותי מהטיפול ויש לבצע שיקום יסודי בליווי ופיקוח פיזיותרפיסט מנוסה, לפי המלצות המנתח. ניתן לצפות לשיקום טווחי תנועה וכח מספק סביב 3-4 חודשים לאחר הניתוח. חזרה לספורט יכולה לנוע בין חצי שנה לשנה

shoulder a.jpg
bottom of page