top of page
דיקור מערבי/יבש

שיטת דיקור מערבי (ידועה גם כשיטת דיקור יבש, IMS, דיקור רפואי)  המבוצעת על ידי פיזיותרפיסט שהוסמך לכך, יכולה להעלים כאבי שרירים באופן יחסית מהיר. בשונה משיטות טיפול אחרות, כשזה עובד- זה עובד! 

השיטה מיועדת בעיקר לטיפול בכאבי שרירים.

הדיקור מערבי מסתמך על ידע אנטומי, פיזיולוגי ונוירופיזיולוגי (בשונה מהדיקור הסיני שמתייחס למסלולי אנרגיה הנקראים רדיאנים)

מהו הבסיס של שיטת דיקור מערבי?

מחקרים מצביעים כי דיקור מערבי יעיל מאוד להפחתת כאבי שרירים ובעקבות כך בשיפור גיוס סיבי השריר. בנוסף, תהליך הדיקור מעודד שחרור של אופיואידים בגוף התורמים גם הם לירידה משמעותית בכאב ומשפעל מסלולים יורדים (האחראיים על דיכוי כאב)

השרירים שלנו בנויים מסיבים המגיבים לגירוי עצבי (חשמלי) שמוביל לכיווץ והרפייה כשאחד הגורמים המתווכים הן מולקולות הסידן. כאשר נוצר חוסר איזון בשריר כמו מתח או עומס מתמשך, מבנה הסיבים הללו עשוי להשתנות ולגרום להצטברות מולקולות סידן במקום אחד (נקודות הדק- trigger points). אפשרות נוספת היא שנוצרת עלייה במתח החשמלי בשריר (טונוס) וכך עשויים להרגיש נקודת כאב או שריר "תפוס".

בעבר, היות וניתן לראות בבדיקות מקרוסקופיות צבר של סידן בשריר, נטו לחשוב שנקודות אלו (טריגר פוינטס) הן הגורמות לכיווץ השריר ולכאב ובאמצעות דיקור של הנקודות הללו אנו ממוססים אותן ו"משחררים" את השריר. בפועל, אמנם ניתן לראות נקודות בהן הצטבר סידן בשריר אך עוד אין מחקר מספיק חזק שיאשר כי דיקור שלהן אכן משפיע או ממוסס אותן בעיקר לאור העובדה שנקודות אלו קיימות גם אצל אנשים שלא סובלים מכאב. 

הסברה הרווחת היום היא שעצם הדיקור גורם למיקרו פציעה (בדומה לחיסון מוחלש) הגורמת לגוף להביא תאים דלקתיים שיטפלו באזור (כן, כן....דלקת היא שלב טוב המתרחש כחלק מתהליך ההחלמה הטבעי של הגוף). בנוסף, שריר שנפגע לעיתים מגיב בכיווץ (לכן לאחר דיקור יתכן ותהיה תחושה של שריר תפוס או של חבלה באזור הדיקור למשך 24-48 שעות) ולאחר מכן (ולפעמים באופן מיידי) עובר הרפייה. לכן לאחר דיקור יתכן ותהיה רגישות למשך 24-48 שעות ואז (במידה ועבד) תהיה הרפייה ותחושת שחרור.

ביצוע דיקור מערבי גם מעודד שפעול של עצבים האחראיים על דיכוי כאב ושחרור משככי כאבים טבעיים של הגוף ובכך מסייע בהפחתת כאבים.
 

למה קוראים לזה דיקור יבש?

טיפול בדיקור מערבי נקרא גם דיקור יבש. זאת בניגוד להזרקה של חומרים כגון סטרואידים לטיפול בכאב. בטיפול זה יש חדירה של מחט לנקודות הדק אך לא מוזרק שום חומר או תרופה למקום

איך מתבצע הטיפול בדיקור מערבי?

טיפול דיקור מערבי הוא למעשה החדרת מחט דקה מאוד (כמו מחט של דיקור סיני) לנקודה הכואבת בשריר והוצאתה. בשונה מדיקור סיני בו משתמשים במספר מחטים, רחוק ממקום הכאב, ולמשך מספר דקות ממושך. חשוב לציין כי המחטים סטריליות וחד פעמיות ובאורכים שונים בהתאם למיקום הדיקור.
 

מה מרגישים בדיקור מערבי?

לרוב דקירה קטנה (משמעותית פחות כואב מזריקה בה לוקחים דם!). עוצמת הכאב תלויה בחשש המטופל, כמה השריר רפוי לפני הדיקור, סוג השריר (מיקום) ועומק הדקירה. לעיתים יתכן שבמהלך הדיקור המחט עברה דרך כלי דם קטן ואז עשוי להופיע שטף דם למחרת (לא מאסיבי). 

התחושה במהלך הדיקור יכולה להיות לא נעימה אך חיונית להחלמה. יש מטופלים שמדווחים על הקלה מיידית בכאבי שרירים ואחרים מרגישים תחושה מוזרה ש״משהו״ מטייל להם בשריר. כמובן שיש אנשים שרגישים יותר או פחות לדיקור וחשוב להיות ערניים לתגובות של הגוף לאחר הטיפול.

לאחר כל טיפול יש זמן שבו הגוף מגיב לטיפול. התחושות בשריר עוברות לאחר מספר דקות עד כיומיים לאחר הטיפול. יש אנשים שמרגישים יום לאחר הטיפול שקשה להם לאמץ את השריר. כך למשל דיקור בשריר השוק ברגל יכול להעניק תחושה מוזרה בהליכה ביום למחרת. יש גם אנשים החווים עייפות לאחר הטיפול.

חשוב לעדכן את הפיזיותרפיסט בתחושות לאחר הטיפול, בעיקר אם מתעורר חשש. יחד עם זאת, חשוב לזכור שטבעי לחוש כאב וריאקציה לטיפול שכזה. כמו כן, יש לתת לאיזור מנוחה של 24 שעות ממועד הדיקור ולא לבצע אימון גופני באותו היום 

למי מתאים דיקור מערבי?

דיקור יבש מתאים לסובלים מכאבי שרירים ושרירים תפוסים באיזורים שונים בגוף. כמו:
כאבי צוואר, כאבי שכמות, כאבי ראש שמקורם צווארי, כאבי פנים, כאבים במפרק הלעיסה, כאבי כתףמרפק "טניס"מרפק "גולף", כאבים באמה ובכף היד, כאבי גב תחתון, כאבי ישבן, כאבי שוקיים, שין ספלינטס ועוד. השרירים נתפסים כתוצאה מתאונות, פציעות ספורט, עומס יתר, מתח, לחץ ועוד.

הטיפול יעיל גם מקרים בהם השרירים לא מצליחים להתגייס ולהתכווץ היטב עקב ״אינהיביציה״ של השריר הנמצא בכיווץ תמידי כמו במקרים של עומס יתר.

מה ההבדל בין דיקור סיני לבין דיקור מערבי יבש?

המחטים בהן משתמשים בדיקור מערבי הן אותן המחטים כמו בדיקור סיני אך אופן השימוש בהן שונה.
מבחינת מיקום המחטים בדיקור סיני המחטים מונחות בערוצי המרידייאנים הכלליים (לרוב רחוק מאזור הכאב). בדיקור מערבי המחט מונחת בנקודות הכאב בשריר אותן ממששים ומרגישים עם הידיים לפני החדרת המחט.
מטרת הדיקור הסיני היא איזון אנרגיית הצ׳י. לעומת זאת, מטרת הדיקור המערבי היא שיפור זרימת הדם, שפעול מנגנון ההחלמה של השריר והרפייה.
בדיקור מערבי המחט מוחדרת לעומק השריר לזמן קצר. בכך, דיקור מערבי מהווה רק חלק מטיפול פיזיותרפיה ומלווה תמיד בעיסוי מקומי, מתיחות לשריר, טיפול מנואלי וכמובן תרגול עצמי. מנגד- דיקור סיני הוא שטחי ונמשך כ 20 דקות לערך.
התוצאות בדיקור מערבי הן מהירות ופעמים רבות מספר טיפולים בודדים יספיקו. בדיקור סיני פעמים רבות מדובר במספר רב של טיפולים.

איך להשיג את התוצאות הטובות ביותר מדיקור מערבי?

דיקור מערבי הוא אמצעי טיפול נוסף העומד בפני הפיזיותרפיסט ומהווה חלק מטיפול פיזיותרפיה מלא. 

חשוב לשלב את הדיקור היבש יחד עם טכניקות טיפול נוספות ולרוב הדיקור יתבצע ב 5-10 הדקות האחרונות של הטיפול.  

חשוב לזכור שההקשבה לגוף לאחר טיפול דיקור (ובכלל) היא חיונית. ובכל חשש יש ליצור קשר עם הפיזיותרפיסט.

dryneedling.png
bottom of page